Введите Ваш email, чтобы получать ежемесячный дайджест по почте:

metallokonstrukcii steelbuildings.com.ua 2Застосування металоконструкцій в промисловому та комерційному будівництві має значний потенціал, проте для його реалізації в Україні необхідно вдосконалити нормативну базу, запровадити кращу європейську практику проектування, ефективно вирішити проблему вогнезахисту, а головне, піднести на новий рівень культуру вітчизняного виробництва та використання таких конструкцій в комерційному та житловому будівництві з урахуванням світового досвіду. Ці амбітні завдання можуть бути виконані вже до кінця поточного року завдяки активній роботі професійного об’єднання учасників ринку сталевих конструкцій – Українського центру сталевого будівництва.

Світова  практика і українські реалії

Загальний рівень застосування металоконструкцій свідчить про стан розвитку будівельної галузі. Їх частка у вітчизняному комерційному будівництві становить лише 25–30%, в той час як у Європі – більше 50%, в США – 55%, а у Великобританії – близько 70%. До речі, остання – абсолютний чемпіон: за даними Інституту сталі Великобританії, з використанням сталевих конструкцій побудовано більше 90% ангарів, промислових цехів, складів, логістичних терміналів.

За кордоном з металоконструкцій активно будують офісні центри, готелі, багатофункціональні споруди та паркінги. В Україні ж їх в основному використовують для зведення торговорозважальних центрів, що пов’язано із загальною позитивною динамікою саме цього сегменту ринку нерухомості.

У той же час в зарубіжних країнах при зведенні індивідуального житла та будівель висотою до шести поверхів досить широко використовуються легкі сталеві тонкостінні конструкції (системи із сталевих оцинкованих профілів). Їх частка в житловому будівництві таких країн, як Японія, Швеція та США, перевищує 10–15%, в той час як в Україні – всього лише до 1%. Головна причина досить банальна – недостатня обізнаність наших проектувальників та архітекторів щодо можливостей житлового будівництва з металоконструкцій. Певною мірою, це зумовлено історично: в колишньому СРСР існували обмеження на застосування металоконструкцій, оскільки метал вважався стратегічним матеріалом. Однак нині все залежить лише від бажання (або не- бажання) самих фахівців подолати інерцію в цьому питанні.

metallokonstrukcii steelbuildings.com.ua 3Програма розвитку сталевого  будівництва

Змінити ситуацію на ринку металоконструкцій має намір Український центр сталевого будівництва (УЦСБ), який створено в липні 2013 року за ініціативи дванадцяти компаній – учасників ринку метало будівництва, серед яких – «Рууккі Україна», «Авдіївський завод металевих конструкцій», «Майстер-Профі Україна», «Укрстальконструкція», «Основа», «Стройсистема»,«БФ завод», «Український інститут сталевих конструкцій імені В. Н. Шимановського», «Пем Україна», «Метінвест-Холдинг», «Метінвест-СМЦ» і«Донецький ПромбудНДІпроект».

Програмою розвитку металевого будівництва в Україні, яку УЦСБ презентував на II Національній конференції учасників ринку сталевого будівництва у жовтні 2013 року, передбачено широке впровадження сучасних технологій проектування, гармонізація вітчизняного законодавства з європейськими будівельними нормами, поширення інформації про переваги металоконструкцій та їх ефективне використання з метою зниження вартості будівництва.

Один з найбільших потенціалів зниження вартості будівництва з металоконструкцій існує в оптимізації витрат на вогнезахист сталевих конструкцій. Крім того, варто знайти формулу високої якості, доступної ціни та широкого сортаменту на метал як сировину для металоконструкцій та будівельних виробів.

Економічність та переваги сталевих будівель

Суттєва перевага сталевих конструкцій – висока швидкість монтажу (болтова збірка). Це означає, що офіс або ТРЦ можна ввести в експлуатацію на 3–6 місяців раніше. Другий вагомий чинник – кошторис проекту. Вважається, що вартість спорудження багатоповерхової будівлі із металевого каркасу з урахуванням витрат на вогнезахист на 5–10% вища, ніж  із залізобетонного. В той же час витрати на фундамент у першому варіанті зменшуються до 30%. А за рахунок скорочення термінів будівництва зменшуються непрямі витрати – на оренду техніки, сплату відсотків за кредитом, заробітну плату та інші.

Щоб остаточно мати уявлення про кошторис проекту, експерти радять визначати його загальну вартість з урахуванням усіх нюансів проектування, технологій будівництва та непрямих витрат. Наприклад, підраховано, що сталеві будівлі на 5-7% дешевші, ніж бетонні, при застосуванні прольотів до 15 метрів та відмови від внутрішніх колон.

Серед факторів зменшення витрат на сталеве будівництво експерти визначають наступні – застосування в’язевих каркасів та високоміцних марок сталі в елементах каркасу. Наприклад, С440 замість С345 згідно ДСТУ 27772-88, що дозволить зменшити металоємність елементів на 15–25%.

Ефективні системи вогнезахисту

Найсуттєвіший фактор скорочення витрат у сталевому будівництві – пошук ефективної системи вогнезахисту сталевих конструкцій, вартість якої стано- вить 30–40% від загального кошторису будівництва і прирівнюється до вартості металу. Для порівняння: в Європі ці витрати не перевищують 15–20%. Особливо повчальним є досвід Великої Британії, де фахівці зуміли зменшити витрати на вогнезахист у два рази.

Якщо замовник ще на стадії проектування визначить ефективний механізм вогнезахисту та обере оптимальні матеріали, витрати значно зменшаться. Виграє він і за рахунок скорочення термінів будівництва.

За підтримки УЦСБ було розроблено та випущено технічну публікацію

«Вогнезахист сталевих конструкцій»,  в якій є перелік доступних на українському ринку вогнезахисних засобів та практичні рекомендації з їх застосування. Суттєво зекономити на будівництві нерухомості можна за рахунок грамотного проектування вогнезахисту. При правильному підході до вибору матеріалів з вогнезахисних фарб можна домогтися 50% економії в ціні, з вогнезахисних штукатурок – 25–30 %, а з вогнезахисних плит – 60–70%.

Ще один ефективний напрям зменшення витрат на вогнезахист – впровадження в Україні Єврокодів з проектування будівельних конструкцій, за якими можна диференційовано розрахувати оптимальну критичну температуру сталевих конструкцій в межах однієї будівлі. Диференційований підхід до визначення критичної температури сталевих конструкцій і, як наслідок, зменшення товщини вогнеза- хисних покриттів дозволить досягти скорочення витрат на вогнезахист окремих елементів на 30–40%. Крім того, широке застосовування вогнестійких сталебетонних (композитних) перекриттів, які забезпечують межі вогнестійкості REI45 та REI60 відповідно до національних стандартів, дозволяє взагалі відмовитися від вогнезахисту стальних балок, що суттєво зменшить вартість ШМБ.

Проектування  по-європейськи

Один із стратегічних напрямів – розвиток партнерства УЦСС та розробника програмного забезпечення для архітекторів, інженерів та будівельників – фінської компанії Tekla. Фахівці Tekla н дадуть комплекс програмного забезпечення Tekla Structures, який дозволяє в стислі терміни здійснювати розробку 3D-прототипів

і концептуальних рішень будівель із сталевих конструкцій. Крім того, є домовленість про просування одностадійного проектування та BIM-моделювання (Building Informational Model) на ринку України з метою підвищення ефективності сталевого будівництва. На думку директора напряму Tekla Building&Construction Steel Ярі Хейно, використання такого програмного продукту істотно знижує часові та ресурсні витрати компаній, зайнятих у сфері проектування та управління проектами, а також оптимізує процес виробництва і монтажу металоконструкцій.

Функціональність  сталі

За функціональністю сталеві конструкції є одним з кращих будівельних матеріалів. Метал можна використовувати у великопролітних конструкціях, де застосування залізобетону або економічно неефективне (прольоти від 12 м), або простонеможливе (в прольотах 36 м і вище). Наприклад, в офісній нерухомості сітки колон 6х12 м, 6х15 м та 7,5х15  м дозволяють створювати на поверсі простір без внутрішніх колон. Це підвищує ефективність розміщення робочих місць, створюючи можливості генерувати вищу ставку оренди. Такі  ж переваги дає їх використання в торгових центрах і надземних паркінгах.

Варто відзначити також заводську надійність та естетичність металоконструкцій – можлива реалізація будь- яких архітектурних форм.

metallokonstrukcii steelbuildings.com.ua 1Зниження вартості української сталі

Перші результати вже є – компанія «Метінвест» розпочала випуск нового виду високоміцної сталі, застосування якої дозволить значно зменшити собівартість будівництва. Нова марка сталі виробляється за сучасною технологією термомеханічної контрольованої прокатки. Це дозволяє отримати високу міцність, зварюваність і формування. Якість зварного з’єднання і його механічні властивості підтверджені протоколом випробувань (WPQR), виданим Інститутом електрозварювання ім. Є. О. Патона. Високоміцні марки сталі, вироблені за технологією термомеханічної прокатки, більше 20 років широко застосовуються в будівельних проектах Європи – багатоповерхових спорудах,мостах та естакадах, що знижує вагу сталевих конструкцій на 15–25% і скорочує витрати замовника будівництва на виробництво, монтаж та вогнезахист сталевих конструкцій порівняно з традиційними марками.

Освоєння виробництва нової марки сталі в Україні може стимулювати істотне збільшення застосування металоконструкцій в будівництві. За оцінками експертів, програма технічного переозброєнння «Метінвест» потребуватиме 150–200 тисяч тонн сталевих конструкцій у найближчі 10 років.

Нові нормативи

УЦСБ виступив замовником вдосконалення діючого ДБН В.2.6.1.-163: 2010 «Сталеві конструкції. Норми проектування, виробництва і монтажу», в який включать нові високоміцні марки сталі, методику розрахунку ряду вузлів і нових видів конструкцій, наприклад, балок з гофрованою стінкою та інше. Передбачається, що запропоновані зміни сприятимуть оптимізації сталевого будівництва. Нині над проектом документу працює група експертів, після чого він буде переданий на розгляд до Мінрегіону.

Паралельно фахівці ведуть розробку нових ДБТУ на виробництво і монтаж сталевих конструкцій. Очікується, що нові нормативні документи наберуть чинності наприкінці 2014 або початку 2015 років.

Будівельний Журнал №11-12 (98-99), 2013